تاریخچه جنبش خلاق
ریشه‌های شکل‌گیری جنبش خلاق : داستانی به درازای یک قرن
آبان ۲۸, ۱۳۹۶

پرینترهای سه بعدی؛ پی‌ریزی یک تحول نوین

کاربرد پرینت سه بعدی ، چطور پرینت سه بعدی صنایع گوناگون را متحول می‌کند؟

پیشرفت های اخیر در صنعت چاپ سه بعدی و گسترش کاربرد پرینت سه بعدی، این تکنولوژی را به عنوان رقیبی قدرتمند برای تولیدات انبوه متعارف جامعه امروزی معرفی کرده است.

 

سبک، انعطاف پذیر، همراه با ساختار داخلی پیچیده و از همه اینها مهمتر ازبین رفتن فضای خالی و گاها اذیت کننده دور پای شما از ویژگی‌های بسیار کوچک نسل جدید کفش‌های آدیداس است.

آدیداس به عنوان یک شرکت پیشرو در صنعت کفش‌ و دیگر لوازم ورزشی پرمصرف ورزشکاران، در حال حاضر بخش عظیمی از تولیدات کفش‌های خود را به کشورهای آسیای شرقی ارسال می‌کند تا در آنجا مراحل تولید با هزینه‌هایی بسیار پایین‌تر آغاز گردد.

از طراحی و ساخت نمونه‌های آزمایشی توسط طراحان و مهندسین آدیداس تا تولید و بسته بندی محصول نهایی در آسیا شرقی و ارسال آنها به فروشگاه های آدیداس به نقاط مختلف جهان چیزی حدود دو تا چند ماه به طول می‌انجامد. دو تا چند ماه! و این یعنی فاصله‌ای بسیار گران برای رقابت در بازار عرضه و ترندهایی که با سرعت نور درحال دست و پنجه نرم کردن با تغییراتی نو و تازه هستند.

Future Craft نام پروژه جدید آدیداس است که سعی بر این دارد تا با استفاده از تکنولوژی پرینتر‌های سه‌بعدی علاوه بر ایجاد تغییرات در نوع مواد مصرفی، زمان و پروسه تبدیل شدن یک کفش از مرحله طراحی تا به تولید به حداقل زمان ممکن کاهش دهد.

 

تولید افزایشی؛‌ از رویا تا واقعیت

شاید بارها و بارها به کرات این تیتر را در حاشیه اتفاقات مختلفی شنیده باشید اما! در فوریه ۲۰۱۱ میلادی، هنگامی که مجله اکونومیست یک داستان را به نام  Print me a Stradivarius مطرح کرد، درست در زمانی که برای بسیاری ایده چاپ کردن اشیا و ومفهوم تولید افزایشی هنوز هم بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسید، نطفه یک رویا برای پیوستن به واقعیت در حال شکل گرفتن بود!

امروزه تولید افزایشی از لحاظ فنی بحثی شناخته شده به حساب می‌آید، که بیشتر به منظور سرعت بخشیدن به طرح های نمونه اولیه و ساخت قطعات سفارشی و یا پیچیده برای فروش در بازار واقعی استفاده می‌شود.

 

کمی بیشتر

برش، ایجاد حفره، فرز کردن، حذف مواد زائد و رسیدن به شکل مورد نظر. میتوان در یک نگاه کلی، این‌ها را خلاصه‌ای از حداقلِ مراحلی‌ دانست که در یک کارگاه، برای تولید یک محصول با سه‌بعد انجام می‌گیرد. اما داستان پرینترهای سه‌بعدی کاملا متفاوت است:

برای درک بهتر این مسئله، یک لیوان را در نظر بگیرد. بعد از طراحی نمونه سه‌بعدی در کامپیوتر، خروجی مورد نظر برای چاپ به پرینتر سه بعدی فرستاده خواهد شد. پس از آن، پرینتر با توجه به دستورالعمل های چاپ، شروع به ساخت شی نهایی می‌کند. برش هایی نازک به عنوان لایه‌های پیوندی، که از مواد موردنظر تشکیل شده‌اند، در کنار هم شی نهایی را خلق می‌کنند. (که به طور معمول، لایه ها با اکسترود رشته های پلیمری ریخته شده و یا با مواد جوهر افشان موجود در کارتریج یا با ذوب ورق های پودر با لیزر ساخته می شوند.) حالا لیوان طراحی شده روی میز کار شماست.

به طور کلی اگر بخواهیم نگاهی به صنعت چاپ و تکنولوژی پرینترهای سه‌بعدی داشته باشیم، این تکنولوژی برای تولیدات انبوه بسیار آهسته، و برای برخی از پروژه‌های بزرگ، بسیار هزینه‌بر خواهد بود. اما همانطور که در مثال پروژه آدیداس هم کاملا مشهود است، این کاستی‌ها مورد توجه قرار گرفته می‌شوند.

پیشگامان تولید افزایشی

تولیدات حاصل از پرینتر های سه‌بعدی تنها به همین مثال های بالا ختم نمی‌شوند. فقط لازم است که به گوگل بروید و کمی در این باره جستجو کنید! از دندان های مصنوعی گرفته تا جواهرات، قطعاتی خاص برای اتومبیل‌ها، هواپیماها و خیلی‌چیزهای دیگر که همه و همه دستخوش تغییراتی قابل لمس و تاثیرگذار از این صنعت روبه پیشرفت هستند.

مسلما بحث در این راستا به همین‌جا ختم نخواهد شد. در نوشته‌های بعدی سعی داریم تا با مورد بررسی قرار دادن مسائلی از قبیل مواد مصرفی در پرینترهای سه‌بعدی، انواع چاپ و بازارهای هدف که توانایی بالایی در استفاده از این تکنولوژی را در خصوص ساختنی های جدید دارند شما را با تفکر نو در این زمینه آشنا کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *