خودت انجامش بده یا DIY چیست
خودت انجامش بده یا DIY چیست؟
بهمن ۱۷, ۱۳۹۶

کارگاه ساخت دیجیتال (Makerspace) خود را راه‌اندازی کنید (به روز شده)

کارگاه ساخت دیجیتال یا Makerspace خود را راه‌اندازی کنید

راه‌اندازی کارگاه ساخت دیجیتال مزایای بسیاری دارد. اگر پست مربوط به Makerspace‌ها را مطالعه کرده باشید، به احتمال زیاد شما هم مثل ما آرزوی داشتن چنین کارگاهی را داشته‌اید. کارگاهی پر از ابزارهای مورد نیاز و مواد اولیه که هر وقت به چیزی نیاز داشتید و یا ایده‌ای در سرتان بود می‌توانستید در آن یک محصول تولید کنید. دوستانتان را به این کارگاه دعوت کنید و ایده‌ها و دانسته‌هایتان را با هم به اشتراک بگذارید و از هم بیاموزید. کارگاهی که شما را به دوران کودکی و نوجوانی ببرد. زمانی که هر چیزی امکان‌پذیر بود و با بازی کردن یاد می‌گرفتید.

رضا امیرخانی، نویسنده مطرح و سرشناس ایرانی، در ویدئوی زیر توضیح می‌دهد که چطور برای فرزندانش، فرصت تجربه ساختن و آموختن در حین بازی کردن را خلق کرده است. فکر کنید هر پدر و مادری، می‌توانستند با استفاده از این فرهنگ خلق کردن و حل مساله، کودکانشان را پرورش دهند :

 

اما شاید برای راه‌اندازی فضاهای اینچنینی، با مشکلات متفاوتی روبرو شویم. برای مثال :

 • هیچ ایده‌ای نداریم و نمی‌دانیم که از کجا باید شروع کنیم.
  از همه این‌ها که بگذریم راه اندازی یک میکراسپیس یا کارگاه ساخت دیجیتالی به تجربه نیاز دارد. ما فقط چند عکس از این فضاها دیده‌ایم و به درستی نمی‌دانیم که در آن‌ها چه می‌گذرد و به چه ابزارهایی نیاز داریم و به فرض اینکه ابزارها هم فراهم شد نمی‌دانیم چه چیزهایی می‌توانیم بسازیم و مهارت کار با آن ابزارها را هم نداریم.

 

 • تجهیز یک کارگاه ساخت دیجیتال به سرمایه زیادی نیاز دارد.
  یک پرینتر سه بعدی، یک دستگاه برش لیزر، مواد اولیه گران‌قیمت که اکثرا از خارج کشور وارد می‌شوند و با نوسانات قیمت دلار معلوم نیست چقدر هزینه‌بر باشند و هزار ابزار ریز و درشت دیگر که اگر همه‌شان را کنار هم جمع کنیم، حداقل نیاز به یک سرمایه چندصدمیلیونی داریم و این تازه بخش سخت‌افزاری ماجراست. برای یادگیری مهارت‌های مورد نیاز هم باید دوره‌های مختلفی را بگذرانیم که هم از نظر زمانی و هم از نظر مالی برای خیلی از ماها امکان‌پذیز نیست.

 

 • اگر موارد بالا را در نظر بگیریم، راه‌اندازی یک کارگاه ساخت دیجیتال، بیشتر شبیه به یک خیال و آرزوست تا هدف واقعی.
  اما شاید ما داریم مساله را بیش از حد پیچیده می‌کنیم. شاید برای راه‌اندازی یک کارگاه ساخت دیجیتال راه‌های ساده‌تری هم وجود داشته باشد. شاید بهتر باشد دیدگاه تکنولوژی محور را کنار بگذاریم و بر اساس حل مساله به ابزارهایی که نیاز داریم روی بیاوریم. این مقاله در هفته‌های آینده به روز خواهد شد و ما می‌خواهیم ببینیم که چطور می‌توانیم یک کارگاه ساخت دیجیتال خانگی و یا محلی آموزشی و پروژه محور راه‌اندازی کنیم. با ما همراه باشید.

 

 

 

یکی از صفات بارز افرادی که عاشق ساختن هستند، توانایی بالای آن‌ها در اجرای ایده‌هاست. طبیعی است که وقتی برای اولین بار می‌شنوند که می‌توانند کارگاه ساخت دیجیتال خود را بسازند، به سرعت به سراغ اجرایی کردن آن می‌روند. اما ما در اینجا می‌خواهیم کمی سرعت را کم کنیم و ابتدا طرحی کلی در ذهنمان بچینیم و سپس به سمت اجرای ایده برویم. برای همین چند سوال را آماده کرده‌ایم که خوراک خوبی برای فکر کردن به طرح ساختن کارگاه ساخت دیجیتالی است. این که چه می‌خواهیم و به چه چیزهایی باید توجه کنیم. در ادامه موضوعاتی را مطرح می‌کنیم که قبل از تصمیم به ساختن یک کارگاه ساخت دیجیتالی باید به آن‌ها فکر کنیم.

 

چرا می‌خواهیم یک کارگاه ساخت دیجیتالی داشته باشیم؟

این سوال شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد. می‌خواهیم چیزهایی را که دوست داریم را بسازیم. اما این کاری است که همه جا می‌توانید انجام دهید پس چرا باید هزینه ساخت یک کارگاه را هم متحمل شوید؟

برای این که بحث کمی واضح‌تر شود بیشتر توضیح می‌دهیم. هدف کارگاه‌های ساخت دیجیتال می‌تواند متفاوت باشد. کارگاهی که با هدف تولید محصولات تکنولوژیک و به روز چه با هدف آموزشی و سرگرمی و چه با هدف تولید به منظور فروش ساخته می‌شود، تجهیزات خاصی را نیاز دارد. همینطور کارگاهی که صرفا با هدف ایجاد یک گروه و به اشتراک گذاری دانش ساخته می‌شود نیازهای متفاوتی دارد. میکر اسپیس‌ها در یک سری اهداف مشترک هستند. برای مثال آموزش، به اشتراک گذاری دانش، ایجاد یک جامعه مشتاق به ساختن، ساختن و تغییر کاربری یک سری محصولات و … که بسته به چشم‌انداز صاحبان کارگاه یک سری از این اهداف پر‌رنگ‌تر می‌شوند. پس هرچه شفاف‌تر و دقیق‌تر مشخص کنید که هدف شما از راه‌اندازی این کارگاه ساخت دیجیتالی چیست.

ممکن است هدف شما هم مانند آقای امیرخانی ایجاد فضایی در خانه جهت یادگیری فرزندانتان باشد.

 

چه مهارت‌هایی باید یاد بگیرید و در این کارگاه چه مهارت‌هایی آموزش داده می‌شود؟

قدم بعدی جمع آوری مهارت‌هایی است که دوست دارید در این کارگاه با دیگران به اشتراک گذاشته شود و یا شما از دیگران یاد بگیرید. برای این کار بهترین روش جمع آوری ایده‌هایی است که شما را به وجد می‌آرد. می‌توانید روی سایت‌های مختلف به جستجو بپردازید و ایده‌های DIY یا خودت انجامش بده را مشاهده کنید و ببینید که کدام یک از آن‌ها شما را بیشتر به وجد می‌آورد. با لیست کردن ایده‌ها و پروژه‌های مورد علاقه‌تان می‌توانید مشخص کنید که در آینده چه چیزهایی می‌خواهید یاد بگیرید و بسازید و به چه مهارت‌هایی نیاز دارید.

یکی از فواید دیگر این کار این است که پس از راه اندازی و گذشت زمان می‌توانید نتیجه ملموس راه‌اندازی کارگاه ساخت دیجیتال را در تحقق اهدافتان ببینید و علاوه بر این با به اشتراک گذاری این لیست با اطرافیانتان از آن‌ها راهنمایی و کمک بگیرید.

با به اشتراک گذاری مهارت‌های مورد نیاز در کارگاه ساخت دیجیتالی‌تان می‌توانید افراد دیگری که مهارت‌های مکمل شما را دارند را به جمع کارگاهی خود دعوت کنید و تجربیات خود را با هم به اشتراک بگذارید.

 

قوانین را فراموش نکنید

قوانین موجود در کارگاه، فرهنگ کارگاه شما را شکل می‌دهند و باید از همان روز اول روی آن حساس باشید. برای کار با ابزارهای مختلف چطور باید نوبت گرفت؟ چه سطحی از ایمنی باید رعایت شود؟ فضای کارگاه شما حرفه‌ای است یا دوستانه؟ آموزش‌های شما چه فرقی با آموزش‌های معمول دارد؟

سوالاتی از این دست می‌تواند شما را در رسیدن به یک قانون مناسب راهنمایی کند.

 

لیستی از پروژه‌های مورد علاقه خود را تهیه کنید

حال وقت آن است که لیستی از پروژه‌های مورد علاقه خود را تهیه کنید. چه چیزهایی می‌خواهید بسازید؟ صنایع دستی با طرح‌های جدید؟ صنایع دستی سنتی؟ ساخته‌های هنری؟ محصولات اینترنت چیزها (IoT)؟ در هر دسته محصولاتی که دوست دارید را قرار دهید تا در موقع مناسب به سراغشان بروید.

 

دست به کار شوید.

حالا که یک طرح اولیه در ذهن خود دارید دست به کار شوید و به سراغ تهیه وسایل مورد نیاز خود بروید. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

امین کاکاوند
امین کاکاوند
من امین کاکاوند، یکی از اعضای تیم دیمانسه هستم که بیشتر به تولید محتوا مشغولم. عاشق مطالعه و دیدن سریال هستم و با داستان‌های علمی‌تخیلی که مربوط به آینده هست و توش یا دنیا نابود شده یا خیلی اوضاع خوب شده ارتباط عجیبی برقرار می‌کنم و البته داستان‌های فانتزی رو هم کلن دوست دارم. فکر می‌کنم پرینترهای سه بعدی یکی از اون چیزای باحالی هستن که دنیای ما رو شبیه داستانای علمی تخیلی می‌کنن و خیلی برام هیجان انگیز هستن، به همین خاطر دوست دارم در موردشون بنویسم. البته تکنولوژی‌های دیگه مثل هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و ... رو هم دوست دارم و در کنار تکنولوژی به مباحثی مثل فلسفه، اقتصاد رفتاری، روانشناسی و خیلی چیزهای دیگه هم علاقه دارم و دنبالشون می‌کنم. پیش به سوی دنیای هیجان انگیز آینده ;)

1 دیدگاه

 1. علیرضا گفت:

  مگر نویسنده هایی مثل رضا امیرخانی به فکر باشن!! وگرنه خیلی ها تو این کشور اصلا به فکر پرورش خلاقیت بچه ها نیستن با صرفا اداشو در میارن.
  دمتون گرم خیلی حال کردم ، خیللیی!!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *