کارگاه‌های ساخت خلاق یا Makerspace چیست ؟
کارگاه‌های ساخت خلاق یا Makerspace چیست؟
آذر ۲۷, ۱۳۹۶
پرینت سه بعدی چیست و پرینترهای سه بعدی چگونه کار می‌کنند ؟
پرینت سه بعدی چیست و پرینترهای سه بعدی چگونه کار می‌کنند
دی ۱۱, ۱۳۹۶

سری مقالات پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی

جنبش خلاق یا جنبش میکرها و سازندگان، با صنایع و تکنولوژی‌های بسیاری مرتبط است. پیش از این هم در تعریفمان از جنبش خلاق و بررسی تاریخچه آن گفته بودیم که اعضای این جنبش بر خلاف گذشتگان خود علاقه شدیدی به استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا برای خلق یا تغییر محصولات مورد نظر خود دارند.

 

یکی از تکنولوژی‌های بسیار مهم مرتبط با این حوزه، پرینت سه بعدی است که به آن تولید افزایشی یا ساخت افزایشی هم می‌گویند. پرینترهای سه بعدی یا چاپگرهای سه بعدی دستگاه‌هایی هستند که امروز به نماد جنبش خلاق تبدیل شده‌اند. تا پیش از معرفی گسترده پرینترهای سه بعدی گیک‌ها یا هکرها تنها توانایی تعامل با «بیت‌ها» را داشتند. اما پرینترهای سه بعدی امکان تعامل با دنیای «اتم‌ها» را برای همه فراهم کردند.

 

شاید با کمی جستجو در اینترنت متوجه بشوید که تاریخ ساخت اولین دستگاه پرینت سه بعدی به دهه ۸۰ میلادی باز می‌گردد. اما چرا امروز بیش از هر زمانی اسم این دستگاه‌ها را می‌شنویم؟

 

امروز برای تهیه یک دستگاه پرینت سه بعدی یا چاپ سه بعدی، می‌توانید با بودجه‌ای در حدود ۳ میلیون تومان هم دستگاه مناسبی تهیه کنید که به احتمال زیاد نیازهای شما را رفع خواهد کرد. البته برای تهیه دستگاه‌هایی با تکنولوژی‌های بهتر و دقت بالاتر شاید به بودجه‌های میلیاردی نیاز باشد اما صحبت ما اینجا چیز دیگری است.

 

در ۳۰ سال گذشته که پرینترهای سه بعدی به بازار معرفی شدند، هیچگاه قیمت آن‌ها مشابه امروز و تا به این حد پایین نبوده و تنها شرکت‌های بزرگ و مراکز تحقیقاتی پیشرفته به آن‌ها دسترسی داشتند. اما با گذشت زمان و معرفی تکنولوژی‌های ارزانتر این روند تغییر یافته است.

 

امروز هر کسی می‌تواند به این دستگاه‌ها دسترسی داشته باشد و اگر نیاز به تکنولوژی‌های بالاتری داشت، پلتفرم‌های مختلفی وجود دارند که خدمات پیشرفته پرینت سه بعدی می‌دهند. همه این‌ها در کنار هم باعث شکل گرفتن بیزینس‌های مختلفی شده که خدمات ساخت و تولید با قیمت‌های به صرفه و پایین ارائه می‌دهند و دیگر مثل گذشته نیاز نیست برای تولید دست به دامان شرکت‌های بزرگ شد.

 

با توجه به اهمیت روز افزون این تکنولوژی و تاثیری که بر جنبش خلاق دارد، تصمیم گرفتیم در یک سری مقالات به این تکنولوژی بپردازیم. می‌خواهیم ببینیم که این تکنولوژی از کجا آمده، در حال حاضر چه امکاناتی را در اختیار ما می‌گذارد، فرصت‌های موجود در صنعت پرینت سه بعدی و تکنولوژی‌های مکمل آن را بررسی کنیم و ببنیم که آینده این تکنولوژی چیست.

 

برای این که بحث منسجمی داشته باشیم در ادامه فهرست مواردی که به نظر ما مهم است و قرار است به آن بپردازیم را می‌آوریم :
تکنولوژی پرینت سه بعدی چیست و چگونه کار می‌کند؟
– چرخه تولید امروزی چه شکلی است؟
تاریخچه پرینت سه بعدی
– انواع تکنولوژی‌های پرینت سه بعدی
– انواع مواد قابل استفاده در پرینترهای سه بعدی
– موارد استفاده از پرینت سه بعدی در صنایع مختلف
– تحلیل صنعت پرینت سه بعدی و کسب و کارهای مرتبط با آن
– کسب و کارهای ایرانی فعال در حوزه پرینت سه بعدی (سایت‌های سفارش پرینت، شرکت‌های تولید پرینتر و …)
– چطور می‌توانم در حوزه پرینترهای سه بعدی فعالیت کنم؟
– انواع تکنولوژی‌های مکمل و مرتبط با پرینت سه بعدی
انقلاب پرینترهای سه بعدی
– آینده پرینترهای سه بعدی و تکنولوژی‌های تولید و ساخت

امین کاکاوند
امین کاکاوند
من امین کاکاوند، یکی از اعضای تیم دیمانسه هستم که بیشتر به تولید محتوا مشغولم. عاشق مطالعه و دیدن سریال هستم و با داستان‌های علمی‌تخیلی که مربوط به آینده هست و توش یا دنیا نابود شده یا خیلی اوضاع خوب شده ارتباط عجیبی برقرار می‌کنم و البته داستان‌های فانتزی رو هم کلن دوست دارم. فکر می‌کنم پرینترهای سه بعدی یکی از اون چیزای باحالی هستن که دنیای ما رو شبیه داستانای علمی تخیلی می‌کنن و خیلی برام هیجان انگیز هستن، به همین خاطر دوست دارم در موردشون بنویسم. البته تکنولوژی‌های دیگه مثل هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و ... رو هم دوست دارم و در کنار تکنولوژی به مباحثی مثل فلسفه، اقتصاد رفتاری، روانشناسی و خیلی چیزهای دیگه هم علاقه دارم و دنبالشون می‌کنم. پیش به سوی دنیای هیجان انگیز آینده ;)

1 دیدگاه

  1. […] که در مقاله پرینت سه بعدی گفتیم، می‌خواهیم یک سری مقاله در مورد پرینترهای سه […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *