ما همه سازنده‌ هستیم، حتی اگر فراموش کرده باشیم!
ما همه سازنده‌ای خلاق هستیم، حتی اگر یادمان رفته باشد!
آذر ۱, ۱۳۹۶
کارگاه‌های ساخت خلاق یا Makerspace چیست ؟
کارگاه‌های ساخت خلاق یا Makerspace چیست؟
آذر ۲۷, ۱۳۹۶

۱۴ جزء مورد نیاز برای یک اکوسیستم خلاق

اجزای کلیدی اکوسیستم خلاق

جنبش خلاق برای اثرگذاری و ایجاد دستاوردهای بلندمدت و ماندگار به یک اکوسیستم قدرتمند نیازمند است. مقاله‌ای که در ادامه می‌خوانید مواردی است که ما فکر می‌کنیم یک اکوسیستم خلاق به آن نیازمند است. این مقاله، ویرایش اولیه است و در آینده ما هدف داریم که مراکز فعال در ایران را هم معرفی کنیم. اگر برای هر یک از موارد زیر کسب و کارها و یا گروه‌های فعالی را می‌شناسید در قسمت کامنت‌ها معرفی کنید تا در نسخه بعدی، آن‌ها را معرفی کنیم.

 

۱. آموزش و ورود تکنولوژی‌ها به مدارس

همه چیز از همین جا شروع می‌شود. آموزش در سنین کم. کارگاه‌های حرفه و فن و ساخت کار دستی و … به تنهایی کافی نیستند و تا وقتی که کودکان از نزدیک با تکنولوژی‌های جدید مثل پرینتر‌های سه بعدی آشنا نشوند نمی‌توان از آن‌ها انتظار نوآوری و خلاقیت بالایی داشت. برای پرورش یک نسل خلاق که به فکر ساختن چیزهای مورد نیازش است و چیزهایی می‌آفریند که تا قبل از آن نمی‌دانستیم که به آن نیاز داریم، باید افرادی را پرورش داد که به دنبال روش کار کردن چیزهای مختلف و در پی تغییر یا بهبود آن‌ها باشند.

کشورهای توسعه یافته، این نیاز را درک کرده‌اند و امروز علاوه بر کارگاه‌های مجهز به پرینترهای سه بعدی و ابزارهای مدرن دیگر، کتابخانه‌ها هم به این ابزار مجهز شده‌اند.

 

۲. ابزارهای آموزشی مخصوص کودکان و نوجوانان

اکثر ما با محصولاتی که در نوجوانی به ما امکان خلق چیزهای مختلف را می‌داد خاطرات جالبی داریم. خبر خوب این است که امروز تولید این ابزارها رو به گسترش گذاشته است.

LittleBits نام یک شرکت آمریکایی است که اسباب‌بازی‌هایی آموزشی برای ساخت روبات‌ها و ابزارهای دیگر می‌سازد. ابزارهایی که به کودکان و نوجوانان نحوه ساخت و کارکرد وسایل مختلف را آموزش می‌دهد. فرصت خلق چیزهای جدید، تجربه‌ای است که هر فرد خلاقی باید آن را از سر گذرانده باشد.

اما منظور ما فقط اسباب بازی‌ها نیستند. ابزارهایی مثل مدارهای آردویینو و زبان‌های برنامه‌نویسی ساده مثل پایتون که یادگیری کار با آن‌ها بسیار آسان است و نوجوانان هم به راحتی می‌توانند با آن‌ها کار کنند در این دسته قرار می‌گیرند.

 

۳. Makerspace

Makerspace ها یا کارگاه‌های خلاق به فضاهایی گفته می‌شود که ابزارهای مختلف از میخ و چکش و اره تا اسکنرهای سه بعدی و دستگاه‌های برش لیزر در آن پیدا می‌شود. افراد در ازای پرداخت یک حق اشتراک ماهیانه به ابزارهای این کارگاه‌های محلی دسترسی خواهند داشت و علاوه بر این، کارگاه‌های آموزشی که در این فضاها برگزار می‌شود به انتقال تجربیات و گسترش اکوسیستم خلاق کمک می‌کند.

 

۴. شرکت‌های تولید و گسترش تکنولوژی‌های نوین مثل پرینت سه بعدی

یکی از مهم‌ترین پیشرانه‌های ماشین اکوسیستم خلاق، معرفی تکنولوژی‌های جدید به این اکوسیستم است. تکنولوژی‌هایی که امکان انجام کارهای جدید را به افراد می‌دهد. پرینترهای سه بعدی میکربات، اسکنر‌ها و نرم‌افزارهای طراحی سه بعدی، مدارهای متن باز و … تنها چند مورد از این تکنولوژی‌هاست که با معرفی آن‌ها فرصت‌های جدیدی خلق شده است.

 

۵. طراحان

ما فکر می‌کنیم که تمامی اعضای اکوسیستم خلاق باید ذهنیت یک طراح را داشته باشند. طراحان همیشه به دنبال حل مسائل مختلف و رفع نیازهای مختلف هستند و برای هر یک، راه‌حل‌های خلاقانه ارائه می‌دهند. طراحان یکی از اصلی‌ترین اجزای یک اکوسیستم خلاق به شمار می‌روند که در مرزهای آن حرکت می‌کنند و به دنبال فرصت‌های جدید هستند. آن‌ها رویاپردازانی هستند که گسترش جامعه خلاق، به آن‌ها وابسته است.

 

۶. مهندسین ماهر در به کارگیری تکنولوژی‌های جدید

مهم نیست که چقدر ابزارهای جدید، ساده و کاربردی شوند. همیشه این مهندسین و تکنسین‌های ماهر هستند که بهترین خروجی را از آن‌ها خواهند گرفت.

وجود افراد ماهر در کار با تکنولوژی‌های جدید چیزی است که هر جامعه خلاق برای حرکت رو به جلو به آن نیاز دارد. این افراد، کسانی هستند که تصورات و طرح‌های دیجیتالی را وارد دنیای فیزیکی می‌کنند. به عبارت دیگر آن‌ها بیت‌ها را به اتم‌ها ترجمه می‌کنند.

 

۷. سازمان‌هایی که ارائه خدمات می‌دهند

شرکت‌ها، پلتفرم‌ها و افرادی که پل رابطی میان مهندسین و تکنسین‌ها و افرادی که نیاز به خدمات ساخت دارند هستند. این شرکت‌ها طرح‌های شما را گرفته و با تکنولوژی‌هایی که در اختیار دارند، آن را تبدیل به محصولات واقعی می‌کنند. شرکت Shapeways یکی از نمونه‌های این کسب و کارهاست.

این پلتفرم‌ها یا خود ابزارها را در اختیار دارند، یا کسانی که به صورت شخصی به ارائه خدمات می‌پردازند را به شما معرفی می‌کنند.

 

۸. سایت‌های کراود فاندینگ

هر پروژه مهمی به منابع مالی نیاز دارد. بانک‌ها، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، حساب‌های شخصی و خانواده از مهم‌ترین منابع تامین مالی پروژه‌ها هستند. اما مشکلی که اکثر آن‌ها دارند این است که یا فرایندهای زمان‌بر و بروکراتیک زیادی دارند و یا در ازای مبلغ کم، سهم زیادی از شما می‌خواهند.

اگر پروژه شما در مراحل اولیه باشد و ارزش آنچنانی نداشته باشد، برای این که سهم زیادی را از دست ندهید یا زمان خود را از دست ندهید بهترین روش، مراجعه به سایت‌های حمایت و تامین سرمایه جمعی است. این پلتفرم‌ها به شما این امکان را می‌دهند که با تعریف جایزه‌های تشویقی و معرفی شفاف پروژه خود و اهداف و چشم انداز آن، به جذب سرمایه از خیل عظیم مخاطبان آن‌ها بپردازید.

 

۹. مارکت پلیس‌ها

Marketplace یا بازارهای آنلایت، سایت‌هایی هستند که امکان راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی و فروش محصولات را به شما می‌دهند و این روزها بیشتر اسم آن‌ها را می‌شنویم.

مارکت پلیس‌ها با مخاطبان زیادی که دارند، محلی ایده‌آل برای به نمایش گذاشتن و فروش محصولات به حساب می‌آیند و در ازای این خدمات، برای هر فروش از شما کمیسیون یا درصد فروش می‌گیرند. جنبش خلاق هم البته مارکت‌پلیس‌های مخصوص به خود را دارد که وبسایت Etsy بزرگترین آن‌ها به شمار می‌رود.

 

۱۰. رویدادهای آموزشی و رقابتی Maker Fair

رویدادهای Maker Fair این امکان را به افراد فعال در سراسر دنیا می‌دهند که ساخته‌های خود را در معرض نمایش گذاشته و با افرادی مانند خود آشنا شوند. هر یک از این رویدادها اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند و می‌توانند بسته به نیاز، به شکل‌های مختلف برگزار شوند. این رویدادها اولین بار در سانفرانسیسکو برگزار شدند و موسس آن‌ها دیل داورتی موسس مجله Make: است.

 

۱۱. رسانه

در هر جامعه یا اکوسیستمی، بدون شک یکی از اجزای مهم، رسانه‌های آن هستند. رسانه‌هایی که وظیفه رصد اتفاقات مهم درون جامعه و اتفاقات مرتبط بیرونی را بر عهده دارند و فرصت‌های جدید را به اعضای آن جامعه معرفی می‌کنند.

این رسانه‌ها علاوه بر این وظیفه معرفی جنبش خلاق و دستاوردهای آن به جامعه را بر عهده دارند و با این کار خود، بازار جنبش خلاق را گسترش می‌دهند و در این میان افراد علاقه‌مند را به این جامعه جذب می‌کنند.

 

۱۲. محلی برای به اشتراک گذاری ایده‌ها

سایت‌هایی مانند Instructables که محلی برای به اشتراک گذاری پروژه‌های خودت-انجامش-بده یا DIY (Do It Yourself) است و Thingiverse که محلی برای به اشتراک گذاری طرح‌های سه بعدی است برای یک جامعه خلاق بسیار سازنده است.

محیط‌های اینچنینی که الهام‌بخش افراد دیگر برای خلق چیزهای جدید می‌شوند، می‌توانند نیروی محرکه جنبش خلاق را فراهم کنند تا هر روز شاهد معرفی محصولات ساخته شده به دست گروه‌های اطرافمان باشیم.

 

۱۳. فروم‌هایی برای راهنمایی و اشتراک تجربه

تجربه چیزی است که به راحتی کسب نمی‌شود و اگر انتقال پیدا نکند، اعضای یک جامعه همیشه در حال آزمون و خطا خواهند بود. انتقال تجربه از بسیاری هزینه‌ها جلوگیری می‌کند و به افراد این امکان را می‌دهد تا به جای فکر بر روی مشکلات تکراری، به دنبال حل مسائل جدید باشند.

فروم‌ها و گروه‌های گفتگویی مختلف که در سراسر وب موجود است به یک جامعه خلاق کمک می‌کند تا تجربیاتش را مدون کرده و در اختیار دیگر افراد حاضر در این جامعه قرار دهد.

 

۱۴. مراکز تحقیق و توسعه دانشگاهی

شاید مهم‌ترین مرکز دانشگاهی حال حاضر، مرکز بیت‌ها و اتم‌ها در MIT باشد. این مرکز که به سرپرستی نیل گرشنفلد (Neil Gershenfeld) اداره می‌شود. همانطور که در سایت این مرکز آمده :

«مرکز بیت‌ها و اتم‌های MIT، یک نهاد بین رشته‌ای است که در مرزهای علوم کامپیوتر و فیزیک به جستجو می‌پردازد. مرکز بیت‌ها و اتم‌ها در مورد این که چطور داده‌ها را به اشیاء و اشیاء را به داده‌ها تبدیل کنیم تحقیق می‌کند.»

مراکز دانشگاهی مانند مرکز بیت‌ها و اتم‌ها با در اختیار داشتن نیروی انسانی علاقه‌مند و ارتباط با صنایع مرتبط می‌توانند نقش موثری در گسترش جنبش خلاق ایفا کنند.

امین کاکاوند
امین کاکاوند
من امین کاکاوند، یکی از اعضای تیم دیمانسه هستم که بیشتر به تولید محتوا مشغولم. عاشق مطالعه و دیدن سریال هستم و با داستان‌های علمی‌تخیلی که مربوط به آینده هست و توش یا دنیا نابود شده یا خیلی اوضاع خوب شده ارتباط عجیبی برقرار می‌کنم و البته داستان‌های فانتزی رو هم کلن دوست دارم. فکر می‌کنم پرینترهای سه بعدی یکی از اون چیزای باحالی هستن که دنیای ما رو شبیه داستانای علمی تخیلی می‌کنن و خیلی برام هیجان انگیز هستن، به همین خاطر دوست دارم در موردشون بنویسم. البته تکنولوژی‌های دیگه مثل هوش مصنوعی، واقعیت افزوده و ... رو هم دوست دارم و در کنار تکنولوژی به مباحثی مثل فلسفه، اقتصاد رفتاری، روانشناسی و خیلی چیزهای دیگه هم علاقه دارم و دنبالشون می‌کنم. پیش به سوی دنیای هیجان انگیز آینده ;)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *