دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم کمی خسته کننده و تکراری شده!

کافیست نگاهی به محصولاتی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم بیندازیم تا تکرار و روزمره‌گی را در آن‌ها مشاهده کنیم. محصولاتی که برای همه ساخته می‌شوند، اطلاعاتی که برای همه تولید می‌شوند، خدماتی که برای همه به صورت یک شکل ارائه می‌شود و سبک زندگی معمولی که همه باید به دنبال آن باشند.
چیزهایی که برای همه به یک شکل تولید و ارائه می‌شوند، یک پیش‌فرض وحشتناک را در خود دارند : همه آدم‌ها سلایق و علایق شبیه به هم دارند و در نهایت همه آدم‌ها به یک شکل هستند.
اما یک جای کار می‌لنگد و در نهایت همه ما حس چارلی چاپلین در فیلم عصر جدید را داریم.

گاهی اتفاقاتی می‌افتد که نوید دنیایی شگفت انگیز و متفاوت را می‌دهد. تحولات دنیای دیجیتال و ظهور و توسعه تکنولوژی وب و اینترنت، هوش مصنوعی، اینترنت چیزها، بلاک چین، پرینترهای سه بعدی و چندین و چند تکنولوژی دیگر که آینده‌ای اسرار آمیز و در عین حال هیجان انگیز را برای ما ترسیم می‌کنند.

اما نگاهی به تیترهای رسانه‌ها ما را ناامید می‌کند. سیلی از نوآوری‌های بزرگ که تنها شرکت‌های بزرگ از پس‌شان بر می‌آیند و در انحصار همان‌هاست.
ما فکر می‌کنیم که این مسیر، اشتباهی است.

 
 

تا به حال چند بار شده که به چیزی نیاز پیدا کنید و دوست داشته باشید خودتان آن را بسازید؟

 

چند بار شده که خودتان دست به کار شوید و با ابزارهای در دسترستان نیاز خودتان را رفع کنید؟ شاید هدیه‌ای ساخته‌اید، شاید یک غذای جدید پخته‌اید، شاید گل وگیاه در خانه خودتان کاشته‌اید، شاید یک میز یا کتابخانه چوبی برای خودتان طراحی کرده‌اید و شاید یک وبلاگ برای خودتان راه انداخته‌اید.
دیمانسه جایی است که می‌خواهیم تفکر مصرف‌کننده صرف بودن را کنار بگذاریم.
برای اولین بار در تاریخ، ابزار تولید در دسترس همه ماست و انحصار آن در دست یک گروه خاص نیست. چیزی که شاید مارکس تصورش را هم نمی‌توانست بکند. اما این ابزار برای همیشه در دستان ما نمی‌مانند. اگر از آن‌ها استفاده نکنیم به ناچار باید آن‌ها را واگذار کنیم تا دوباره همه چیز به حالت اول بازگردد.
ما امروز می‌توانیم تنها با یک لپتاپ و دسترسی به اینترنت محصولات دیجیتالی را خلق کنیم و به مخاطبی دسترسی پیدا کنیم که در گذشته تنها در انحصار رسانه‌های بزرگ بود. امروز همه ما می‌توانیم رسانه خود را داشته باشیم.
به امکانات بالا پرینترهای سه بعدی یا پلتفرم‌های ارائه دهنده خدمات ساخت دیجیتالی را اضافه کنید و می‌بینید که علاوه بر محصولات دیجیتالی، امکان خلق محصولات فیزیکی هم برای همه ما فراهم شده است.

 
 

اما شاید با خودتان بگویید، حالا دیمانسه قرار است چه کاری انجام دهد؟

 

دیمانسه رسانه فارسی Maker Movement است که در فارسی می‌توان آن را به جنبش خلاق یا جنبش سازنده ترجمه کرد. جنبشی که می‌گوید :
بیایید مصرف کننده صرف نباشیم. بیایید از دنیای اطرافمان کمی‌ بیشتر سر در بیاوریم و ببینیم که وسایلی که در اطرافمان هستند چگونه کار می‌کنند و بر کار با ابزارهای مهم مسلط شویم. آنوقت می‌توانیم محصولات مختلف را آنطوری که می‌خواهیم تغییر دهیم یا می‌توانیم محصولات مورد نیازمان را خودمان خلق کنیم.
دیمانسه رسانه‌ایست برای تمام کسانی که تشنه یادگیری و خلق هستند. ما می‌خواهیم با تولید محتوای مناسب، جنبش خلاق را در ایران گسترش دهیم و پتانسیل‌های موجود در این زمینه را معرفی کنیم. هدف ما این است که با یادگیری و خلق از زندگی لذت ببریم و با معرفی و همکاری با کسب و کارهای مرتبط در این زمینه، صنعت خلاق را رونق ببخشیم. مهم نیست که شما به دنبال خلق و ارائه محصولات به بازار هستید یا به دنبال تولید محصولات شخصی برای نیازهای خود. ما می‌خواهیم با هم یاد بگیریم، خلق کنیم و با دیگر افراد شبیه به خودمان شبکه‌سازی کنیم.
به امید دنیایی که در آن، برای رفع نیازهایمان، پیش از خرید، ببینیم که چطور می‌توانیم چیزهایی که می‌خواهیم را بسازیم.